Page tree
Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Ebiflow form tasarımlarında oluşturmuş olduğunuz bölümlerin, düzenlerin ve kontrollerin görünümlerini kurallar ile ayarlayabilirsiniz. Oluşturulan kuralların dönüş değerleri "True" ve ya "False" olmalıdır. Eğer dönüş değeri "True" ise görünür, "False" ise saklı olacaktır.

Örnek

Oluşturacağımız örnekte bir ziyaretçi girişinin sadece adını tutacak bir süreç hazırladık. Topluluk içerisinden gelen ziyaretçileri sistemden kimlik yönetimi ile sorgulayan ya da topluluk dışından gelen bir ziyaretçi için adı ve soyadını alan bir formumuz olacak.

Örnekte kullanacağımız form verisi

Form tasarımını aşağıdaki gibi olabilir. Ziyaretçi bölümü içerisinde üç adet "Akış Düzeni" oluşturduk. Her bir kontrolü bir akış düzenine yerleştirdik. Kontrollerin görünürlüklerini ayarlamak için ayrı düzenler içerisine koymanız geliştirmeyi kolaylaştıracaktır.

En üste "Topluluk Dışından Mı?" başlıklı bir check kontrolü yerleştirdik. Kontrolün özelliklerinden "Değiştiğinde formu yenile" kutucuğunun işaretli olmasına dikkat edin. Bu kutucuğu işaretlemezseniz form üzerindeki değişiklik algılanmayacaktır. 

Görünürlüğünü ayarlayacağınız kontrolün, bölümün, düzenin ve ya kontrolün özelliklerini açtığınız zaman görünürlüğünü ayarlayabileceğiniz bir metin kutusu ve üzerinde bir açıklama alanı göreceksiniz. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi "ToplulukDisi='false'" kuralı ile "Topluluk Personeli" başlıklı kişi seçimi kontrolünün görünürlüğünü ayarlamış oluyoruz. 

Dikkat

Kural geri dönüş değerinin mutlaka true ya da false olması gerekmektedir.

 

Topluluk dışından gelen ziyaretçilerin adlarını yazmak için oluşturduğumuz metin kutusu tipindeki kontrolün görünürlük ayarı da aşağıdaki gibi olacaktır. Böylece her zaman bir kontrolün açık olmasını garantilemiş olacağız.

Bilgi

Formu dolduracak olan kullanıcıların kullanmayacakları alanları mümkün olduğu kadar gizlemeniz hatalı girişlerin önüne geçecektir.

 

Formumuz tamalandıktan sonra web tarayıcısında aşağıdaki gibi görünecektir.

    

Ayrıca bakınız

 

 

  • No labels