Page tree

Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

Ebiflow form tasarımlarında oluşturmuş olduğunuz bölümlerin, düzenlerin ve kontrollerin görünümlerini kurallar ile ayarlayabilirsiniz. Oluşturulan kuralların dönüş değerleri "True" ve ya "False" olmalıdır. Eğer dönüş değeri "True" ise görünür, "False" ise saklı olacaktır.

Örnek

Oluşturacağımız örnekte bir ziyaretçi girişinin sadece adını tutacak bir süreç hazırladık. Topluluk içerisinden gelen ziyaretçileri sistemden kimlik yönetimi ile sorgulayan ya da topluluk dışından gelen bir ziyaretçi için adı ve soyadını alan bir formumuz olacak.

Örnekte kullanacağımız form verisi

Image Added

Form tasarımını aşağıdaki gibi olabilir. Ziyaretçi bölümü içerisinde üç adet "Akış Düzeni" oluşturduk. Her bir kontrolü bir akış düzenine yerleştirdik. Kontrollerin görünürlüklerini ayarlamak için ayrı düzenler içerisine koymanız geliştirmeyi kolaylaştıracaktır.

Image Added

En üste "Topluluk Dışından Mı?" başlıklı bir check kontrolü yerleştirdik. Kontrolün özelliklerinden "Değiştiğinde formu yenile" kutucuğunun işaretli olmasına dikkat edin. Bu kutucuğu işaretlemezseniz form üzerindeki değişiklik algılanmayacaktır. 

Image Added

Görünürlüğünü ayarlayacağınız kontrolün, bölümün, düzenin ve ya kontrolün özelliklerini açtığınız zaman görünürlüğünü ayarlayabileceğiniz bir metin kutusu ve üzerinde bir açıklama alanı göreceksiniz. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi "ToplulukDisi='false'" kuralı ile "Topluluk Personeli" başlıklı kişi seçimi kontrolünün görünürlüğünü ayarlamış oluyoruz. 

Info
titleDikkat

Kural geri dönüş değerinin mutlaka true ya da false olması gerekmektedir.

 

Image Added

Topluluk dışından gelen ziyaretçilerin adlarını yazmak için oluşturduğumuz metin kutusu tipindeki kontrolün görünürlük ayarı da aşağıdaki gibi olacaktır. Böylece her zaman bir kontrolün açık olmasını garantilemiş olacağız.

Info
titleBilgi

Formu dolduracak olan kullanıcıların kullanmayacakları alanları mümkün olduğu kadar gizlemeniz hatalı girişlerin önüne geçecektir.

 

Image Added

Formumuz tamalandıktan sonra web tarayıcısında aşağıdaki gibi görünecektir.

Image Added    Image Added

Ayrıca bakınız